Seminarski i Diplomski Rad

 Vanjska politika Irana 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosni studiji, Sarajevo

SEMINARSKI RAD
PREDMET: OSNOVI DIPLOMATIJE
TEMA: VANJSKA POLITIKA IRANA
SARAJEVO, 2010.
SADRŽAJ:
UVOD
VLADA IRANA
VANJSKA POLITIKA IRANA
Ogranizaciona struktura Ministarstva vanjskih poslova
PRINCIPI VANJSKE POLITIKE IRANA
ODNOSI ZA ZEMLJAMA CENTRALNE AZIJE I KAVKAZ
Bilateralni odnosi
Trilateralni odnosi
Regionalni odnosi Irana sa zemljama preko (ECO)
UNIVERZALNA POLITIKA DIJALOGA KULTURA I CIVILIZACIJA
BILETERALNI ODNOSI BOSNE HERCEGOVINE I IRANA
LITERATURA
UVOD
Prije nego što počnem razradu svoje teme, bitno je reči i nešto opće o Iranu i njegovim specifikacijama.
Iran je kolijevka drevne persijske civilizacije. Naziv Iran izveden je iz proto-iranske reči Aryanam u značenju "zemlje arijanskih naroda", dok prvi zapisi kralja Ardeshira I na srednjepersijskom jeziku na kamenom reljefu Naqsh-e Rustam pominju iranske narode pod imenom eran.
U svijetu je Iran bio poznat pod imenom Persija još od 6. vijeka pre n.e. pa sve do 1935. godine, kada je tadašnji kralj Reza Šah od međunarodne zajednice zatražio da se zemlja ubuduće naziva Iran. Par godina kasnije, iranska akademska javnost je uputila protest Šahu, s tvrdnjom da se novim nazivom zemlja udaljuje od svojeg kulturno-istorijskog nasleđa, te je 1959. godine kralj Mohammad Reza donio odluku o zvaničnoj upotrebi oba naziva - Iran i Persija. Tako se naziv Iran uglavnom koristio u zvaničnom administrativno-političkom kontekstu, dok se termin Persija koristio u kulturno-istorijskom kontekstu. Nakon Islamske revolucije 1979. godine, ustanovljen je novi naziv - Islamska Republika Iran, koji je danas u zvaničnoj upotrebi.
U pogledu religije, islam je najzastupljenija veroispovest. Oko 98% stanovništva su muslimani, od toga 89% šiiti a 9% suniti, dok pripadnika ostalih vjeroispovesti poput zorostrijanske, jevrejske i hrišćanske, ima oko 2%.
Iran je podeljen na trideset pokrajina (ostan), koje predstavljaju zasebne administrativne oblasti. Pokrajine se djele na okruge (shahrestan), a ovi dalje na reone (bakhsh) i distrikte (dehestan). Glavni grad i administrativno središte Irana jeste grad Teheran sa 7,7 miliona stanovnika u užem gradskom području, odnosno oko 13 miliona stanovnika uključujući i populaciju u predgrađima. Teheran je grad koji se zahvaljujući etničkom sastavu svoga stanovništva još naziva i "grad 72 nacije". Drugi veći gradovi jesu Mashad sa 2,8 miliona stanovnika, Isfahan sa oko 2 miliona stanovnika, zatim Karaj, Tabriz, Širaz, i drugi.
VLADA IRANA
Zakonodavna vlast se izražava kroz islamsku konsultativnu skupštinu medžlis (Majles), sa 290 članova. Izvršna vlast je u rukama predsjednika koji se bira na opštim izborima svake četvrte godine.
Vijeće čuvara Revolucije od dvanaest članova ima zadatak da kontroliše zakone u skladu sa Ustavom i islamskim principima.
Iran je Islamska republika uspostavljena Islamskom revolucijom 1979. godine. Po Ustavu iz novembra 1979. sve kulturne, društvene, političke i ekonomske institucije iranskog društvu treba da budu zasnovane na islamskim principima i normama.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!